Навигација
Линкови
Казнено поправни завод у Шапцу
Историја и функционисање Казнено-поправног завода у Шапцу као установе за извршење кривичних санкција везана је за период после другог светског рата када установа функционише у оквиру Секретаријата унутрашњих послова ,а након тога почиње деловање као организациона јединица у саставу и под надлежности Министарства правде у оквиру Општинског суда у Шапцу. Од 1977. установа добија статус Међуопштинског затвора, које оснива осам скупштина општина мачванског региона.
Уредбом Владе Републике Србије о оснивању Завода од 1998.године установа добија статус Казнено-поправног завода, отвореног типа.
У Казнено-поправни завод Шабац не упућују се лица која су осуђена за кривична дела: силовање, обљуба над немоћним лицем, обљуба са дететом, трговина људима, разбојничка крађа, разбојништво, неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и омогућавање уживања опојних дрога.
У установи се извршава и мера притвора одређена од стране Окружног суда у Шапцу и судова који су под надлежности овог суда.
Казнено-Поправни завод у Шапцу налази се на девет километара од градског језгра, поред локалног пута Шабац-Радовашница. Објекат је новијег датума, адекватних услова по свим међународним стандардима.Зграда притвора и зграда за смештај лица на издржавању затворских казни представљају архитектонску целину , али су су просторно одвојене. Осуђена лица смештена су на првом спрату павиљона и одвојена су од прекршајно кажњених који се налазе у поткровљу зграде.
Пријемно одељење је скоро адаптирано и издвојено као посебна целина. Капацитет завода је пројектован за смештај 150 лица на издржавању казне и 50 лица у притвору. Само распоредно решење дефинитивно опредељује праву намену установе отвореног типа које су напокон добиле адекватну популацију и сходно томе адекватан рад са истом.
За обављање свакодневних активности осуђеницима је на располагању трпезарија са седамдесет места, кантина, библиотека која поред дневних и недељних часописа нуди преко две хиљаде наслова одабраних дела домаће и стране књижевности, спортски терен за мали фудбал, кошарку и одбојку, стони тенис, куглану и теретану, шеталиште са телефонским говорницама, здравствена амуланта, просторије за окупациону и радну терапију, заједничке просторије и друге објекте који продубљују третманске садржаје и чине овај завод модерном установом за издржавање и ресоцијализацију осуђених лица. Дворишни простор и обрадиве површине чине физичку целину, а у кругу установе су и објекти заводске економије.
Установа располаже сопственом инфраструктурном мрежом која омогућује да
функционише као независна целина. У установи функционишу и делатност обављају 4 Службе са 55 запослених радника од тога 33 радника су радници обезбеђења. Преваспитна служба, као носећа служба, у задње време је значајно подмлађен и освежена. По усвојеној систематизацији и скоро очекиваној попуни радних места, службе ће још квалитетније функционисати. На иницијативу преваспитне службе и уз подршку осталих служби, предност је дата што већем анимирању осуђеничке популације, који својим креативним, радним, спортским, културним активностима доприносе што квалитетнијем функционисању завода.